انواع کفپوش کاشی

کفپوش کاشی از مواد مختلفی مانند خاک رس، سنگ، فلز، ترازو و کوارتز ساخته می شود. هر نوع کفپوش کاشی ویژگی های مشخص کننده خود را دارد. به طور کلی، دو نوع پرکاربرد کفپوش کاشی، سرامیک و سنگ طبیعی هستند.

کاشی و سرامیک از مواد رسی ساخته می شود که استخراج می شود، آماده می شود و سپس به قالب تبدیل می شود. روش های متداول شکل دهی برای کاشی و سرامیک عبارتند از پرس خشک، اکسترود شده و قالب لجن. روش تشکیل پرس خشک شامل مخلوطی از مواد خشک است که تحت فشار شدید در قالب فشرده می شود. کاشی و سرامیک اکسترود شده زمانی تشکیل می شود که مخلوطی از مواد کمی مرطوب در قالب اکسترود شود روشی است که در آن مخلوطی از مواد بسیار مرطوب در قالب ریخته می شود و سپس در کوره با دمای بسیار بالا سفت می شود.

کفپوش چوب

کاشی چسبی

چینی در مقابل غیر چینی

کاشی و سرامیک را می‌توان به‌عنوان پرسلن یا غیر چینی مشخص کرد. کاشی و سرامیک سنتی غیر چینی است و از خاک رس سفید، قرمز و یا قهوه ای و سایر مواد معدنی ساخته می شود. کاشی و سرامیک چینی از خاک رس و مواد معدنی نیز ساخته می شود، اما همچنین حاوی 50 درصد گرد و غبار یا ماسه سفید به نام فلدسپات است. فلدسپات نوعی کریستال است که در سنگ یافت می شود که در طی فرآیند خشک کردن در کوره به عنوان یک “شار” عمل می کند و به ماده ای شیشه مانند تبدیل می شود و همه اجزای قالب گیری شده را به هم می چسباند. تغییرات جزئی در مواد تشکیل دهنده کاشی و سرامیک کف یا فرآیند خشک کردن در کوره یعنی دما و تنوع زیادی در ظاهر و ویژگی های محصولات تولیدی کفپوش کاشی و سرامیک ایجاد می کند.

کاشی و سرامیک چینی و غیر چینی می تواند کاشی لعاب دار باشد و دارای روکش مات، نیمه براق یا بسیار براق است که در طول فرآیند تولید روی سطح اعمال می شود. در گذشته کاشی لعابدار را دو بار در کوره می پختند، یک بار برای سفت شدن قالب کاشی و بار دوم برای سفت شدن لعاب امروزه علاوه بر کاشی های سرامیکی دو پخته، یک فرآیند تولید خودکار تک پخته به نام یک قالب لعابدار را در یک مرحله سخت می کند. کاشی‌های لعابدار در مقایسه با کاشی‌های بدون لعاب، مقاومت در برابر لکه، مقاومت در برابر خراش، و کشش و همچنین کاهش جذب آب را دارند.

کفپوش لمینت

کاشی و سرامیک طرح آجر غیر چینی یکی از مقرون به صرفه ترین انواع کفپوش کاشی است. کفپوش سرامیکی پرسلن گرانتر از کفپوش غیر چینی است و کار با آن دشوارتر است. با این حال، دوام بیشتر، مقاومت در برابر لکه طبیعی، حداقل جذب آب و رنگ از طریق بدنه را ارائه می دهد. بسیاری از انواع کاشی ها به روشی مشابه کاشی های سرامیکی تولید می شوند، اما کمتر رایج هستند. اینها عبارتند از آجر، سیمان، شیشه، انکاستیک، سالتیلو و کاشی ترا کوتاه مواد مختلف و فرآیندهای تولید ویژگی های متمایز محصول را ایجاد می کند.